Już w najbliższy weekend rusza karuzela Pucharu Świata 2018/2019. Najlepsi skoczkowie świata staną do rywalizacji o najwyższe trofea. Trenerzy najlepszych ekip ostatnich sezonów odkryli karty i podali nazwiska zawodników, którzy pojawią się na starcie piątkowych kwalifikacji na skoczni im. Adama Małysza w Wiśle.

Zwycięzcy Pucharu Narodów z minionego sezonu Norwegowie pojawią się w Wiśle w optymalnym składzie. W sześcioosobowej ekipie powołanej przez Alexandra Stoeckla znaleźli się: powracający po kontuzji Daniel Andre Tande (3 miejsce w PŚ 2017/18), Robert Johansson (5. miejsce w PŚ 2017/18)Johann Andre Forfang (7. miejsce w PŚ 2017/18), Andreas Stjernen (8. miejsce w PŚ 2017/18), Anders Fannemel (12. miejsce w PŚ 2017/18) oraz Halvor Egner Granerud (20. miejsce w PŚ 2017/18).  Norwegowie ze względu na swoją dominację w ostatnim sezonie również w tym zaliczani są do głównych faworytów rywalizacji drużynowej, jak i indywidualnej. Warto wspomnieć, że to właśnie Norwegowie w ubiegłym roku stanęli na najwyższym stopniu podium w konkursie drużynowym na inauguracji w Wiśle.

Skład na konkursy inauguracyjne sezon Pucharu Świata 2018/2019 ogłosili również Niemcy. Trener Werner Schuster wytypował siedmioosobową kadrę, w której nie mogło zabraknąć mistrza olimpijskiego z Pjongczang – Andreasa Wellingera oraz drugiego zawodnika Pucharu Świata – Richarda Freitaga. Skład ekipy niemieckiej uzupełnili: Markus Eisenbichler, Karl Geiger, Stephan Leyhe, Pius Paschke oraz David Siegel. W drużynie podopiecznych Schustera zabrakło powracającego po kontuzji Severina Freunda, który prawdopodobnie pojawi się na starcie już w kolejny weekend w Kuusamo.

Większych niespodzianek nie było także w reprezentacji Austrii. Trener Andreas Felder wytypował siedmioosobowy skład, w którym znaleźli się: najlepszy austriacki skoczek minionej zimy – Stefan Kraft, 53 – krotny zwycięzca zawodów Pucharu Świata – Gregor Schlierenzauer, Michael Hayboeck, Manuel Fettner, Daniel Huber, Philipp Aschenwald oraz Clemens Aigner.

W reprezentacji Słowenii zabraknie najbardziej utytułowanego Petera Prevca, któremu w starcie przeszkodził uraz stawu skokowego. Nowy trener Słoweńców, który przejął ekipę po 8 latach prowadzenia jej przez Gorana Janusa nie ma łatwego zadania. Musi odbudować drużynę, aby włączyli się do walki z najlepszymi. W składzie słoweńskiej kadry znalazł się Jernej Damjan, który będzie najbardziej doświadczonym słoweńskim zawodnikiem, czy zwycięzca konkursu Pucharu Świata w Zakopanem w sezonie 2017/18 Anze Semenic. Ponadto na starcie w Wiśle pojawią się dużo młodsi zawodnicy – Timi Zajc, Bor Pavlovcić, Anze Lanisek, Zak Mogel, Tomaz Naglic.

Oficjalna lista startowa kwalifikacji będzie podana  w piątkowe przedpołudnie.