Polskie biegaczki narciarskie zanotowały kolejne dobre występy przed rozpoczynającym się w ten weekend sezonem 2018/2019. W fińskiej miejscowości Saariselka Monika Skinder zwyciężyła w konkurencji sprintu, Justyna Kowalczyk powtórzyła ten wyczyn w biegu na 10 km klasykiem, natomiast na dystansie 5 kilometrów techniką dowolną Izabela Marcisz była 2, a tuż za nią zameldowała się na mecie nasza najlepsza w historii dyscypliny zawodniczka.

Sobota była nietypowym dniem, ponieważ Finowie postanowili rano rozegrać zawody w sprincie techniką klasyczną, natomiast popołudniu odbył się bieg na dystansie 5 kilometrów, tym razem “łyżwą”. Już w kwalifikacjach świetną formę potwierdziła Monika Skinder, będąc zdecydowanie najszybszą zawodniczką. Polka wyprzedziła o 1,5 sekundy Anastasie Kirlovą z Białorusi. Trzecie miejsce padło łupem Hanny Varjus z Finlandii. tuż za podium znalazła się Urszula Łętocha, ósma była Weronika Kaleta, a najsłabsza z naszych zawodniczek tym razem okazała się trzynasta Agata Warło. W fazie finałowej nasza młodziutka biegaczka potwierdziła formę i odniosła zdecydowane zwycięstwo. Wszystkie Polki poprawiły się w stosunku do eliminacji, ponieważ na najniższym stopniu podium stanęła Urszula Łętocha, natomiast Weronika Kaleta oraz Agata Warło znalazły się odpowiednią na piątej oraz dziewiątej pozycji.

WYNIKI SPRINTU TECHNIKĄ KLASYCZNĄ

W biegu popołudniowym faworytką była ósma zawodniczka końcowej klasyfikacji PŚ, Austriaczka Teresa Stadlober. Na mecie potwierdziła oczekiwania obserwatorów i wygrała z przewagą 12.4 sekundy nad Izabelą Marcisz. Był to doskonały bieg Polki, która zanotowała najlepszy występ w karierze pod względem uzyskanych FIS punktów. Na trzeciej pozycji na mecie zameldowała się Justyna Kowalczyk, siódma była Magdalena Kobielusz, natomiast Eliza Rucka ukończyła zmagania na pozycji 14.

WYNIKI BIEGU NA 5 KM TECHNIKĄ DOWOLNĄ

Justyna Kowalczyk pokazała w niedzielę, że jest jak to mówił spiker zawodów “najlepszą na świecie biegaczką wśród trenerek”. W biegu na 10 kilometrów techniką klasyczną zdeklasowała rywalki. Druga na mecie reprezentantka Kazachstanu Jelena Kolomina zakończyła rywalizację ponad 40 sekund za Polką. Na najniższym stopniu podium stanęła reprezentantka Białorusi Anastasia Krillova, ze stratą ponad minuty do Kowalczyk. Dość niespodziewanie tuż za podium znalazła się nasza sprinterka, Monika Skinder, która do trzeciej pozycji straciła nieco ponad 5 sekund. Na piątej lokacie zmagania ukończyła Izabela Marcisz, a siódme miejsce padło łupem Urszuli Łętochy. Słabiej spisały się inne nasze reprezentantki. Trzynasta była Agata Warło, 14 weronika Kaleta, natomiast najsłabiej spisała się 17 w niedzielę Magdalena Kobielusz.