Sobotnie zawody w sprincie techniką klasyczną oraz niedzielne biegi dystansowe także “klasykiem” zainaugurowały nowy sezon Pucharu Świata w biegach narciarskich. Najważniejsze wydarzenia to zwycięski powrót do rywalizacji Therese Johaug oraz występ reprezentantów Polski bez specjalnego błysku. 

Sobotni dzień w fińskim Kuusamo stał pod znakiem sprintów techniką klasyczną. Na starcie kwalifikacji stanęły 74 zawodniczki, ale ostatecznie nie pobiegła reprezentantka Niemiec Katharina Henning. Najszybsza w stawce była Rosjanka Natalia Nepryaeva, pokonując zdecydowanie o prawie półtorej sekundy Norweżkę Maiken Caspersen Fallę oraz Szwedkę Stinę Nilsson. W biegu eliminacyjnym zobaczyliśmy także jedyną Polkę startująca w Finlandii, jednak odpadła z dalszej rywalizacji plasują się na 70 pozycji ze stratą 29.36 sekundy. W fazie finałowej wiele się zmieniło. Zwyciężczyni kwalifikacji zakończyła zmagania na biegu półfinale, a bieg finałowy to rywalizacja trzech Szwedek z resztą świata. Oprócz Stiny Nilsson, pobiegły także Maja Dahlqvist oraz Ida Ingemarsdotter, a także Norweżka Maiken Caspersen Falla, reprezentantka gospodarzy Krista Parmakoski i Rosjanka Yulia Belorukova, która okazała się zwyciężczynią inauguracyjnych zawodów Pucharu Świata. Na mecie pokonała dwie Szwedki Dahlqvist oraz Ingemarsdotter.

WYNIKI SPRINTU TECHNIKĄ KLASYCZNĄ KOBIET

W zawodach mężczyzn bardzo liczyliśmy szczególnie na Macieja Staręgę, który jednak mówił o mocnym treningu i wchodzeniu spokojnie w sezon. Tak samo jak w rywalizacji kobiet do startu nie przystąpił Niemiec Lucas Boegl i oglądaliśmy 83 zawodników. Maciej Staręga oraz Kamil Bury pobiegli równo, jednak zabrakło im niespełna 3 sekund do awansu i ostatecznie ukończyli rywalizację odpowiednio na 52 oraz 53 miejscu. Najlepsi okazali się dwaj Norwegowie Johannes Hoesflot Klaebo i Eirik Brandsdal, wyprzedzając Rosjanina Alexandra Bolshunova. Tak jak w rywalizacji kobiet Szwedki, to w przypadku mężczyzn bieg finałowy zdominowali reprezentanci Norwegii, którzy mieli na starcie aż czterech swoich przedstawicieli. Pogodził ich jednak trzeci w kwalifikacjach Rosjanin Alexander Bolshunov, pokonując Johannesa Hoesflota Klaebo i Eirika Brandsdala. Tuż za podium znalazł się ich rodak Emil Iversen, Rosjanin Gleb Retivykh oraz kolejny przedstawiciel Norwegii Sondre Turvoll Fosli.

WYNIKI SPRINTU TECHNIKĄ KLASYCZNĄ MĘŻCZYZN

Najważniejszym wydarzeniem niedzielnych zmagań na 10 kilometrów techniką klasyczną kobiet był powrót do rywalizacji po dyskwalifikacji za doping Norweżki Therese Johaug. Już na pierwszym pomiarze czasu było widać wysoka formę norweskiej gwiazdy biegów narciarskich. Na 1.1 kilometra była druga, tuż za jej rodaczką Ingvild Flugstad Oestberg. Oestber jednak z każdym kilometrem spadała w klasyfikacji biegu, a już na drugim pomiarze czasu (5,5 kilometra) na zdecydowane prowadzenie wysforowała się Johaug, powiększając tylko przewagę na mecie do 22.5 sekundy nad drugą Szwedką Charlotte Kallą. Kolejne 10 sekund straty na mecie zanotowała, dość niespodziewanie zajmując trzecie miejsce rodaczka Kalli Ebba Andersson. Oesberg wylądowała ostatecznie na czwartej pozycji. Piąta była Rosjanka Yulia Belorukova, a czołową szóstkę zamknęła reprezentantka Finlandii Krista Parmakoski. Lepiej niż w sprincie spisała się Urszula Łętocha. Rozpoczęła bieg będąc 46 na pierwszym pomiarze czasu, a później biegła już równo ostatecznie kończąc zmagania na 54 pozycji ze stratą 3 minut i 25 sekund. Liderką PŚ jest Belorukova, wyprzedzając Johaug oraz Parmakoski.

WYNIKI 10 KILOMETRÓW STYLEM KLASYCZNYM KOBIET 

Dominację na początku rywalizacji w Pucharze Świata potwierdził reprezentant Rosji Alexander Bolshunov, który po zwycięstwie w sprincie okazał się najlepszy także w rywalizacji na 15 kilometrów technika klasyczną. Zawodnik, będący jeszcze młodzieżowcem już na samym początku narzucił bardzo mocne tempo, przegrywając na pierwszym i drugim pomiarze czasu tylko z Norwegiem Emilem Iversenem. Jednak od 9,7 kilometra nie pozostawił rywalom złudzeń i wygrał pierwszy dystansowy bieg w tym sezonie. Reprezentant Rosji wyprzedził o niespełna 20 sekund drugiego Norwega Emila Iversena, a na najniższym stopniu podium stanął Szwed Calle Halfvarsson (strata 21.2 sekundy). Kolejne miejsca zajęli Norweg Martin Johnsrud Sundby, oraz dwóch rodaków triumfatora, którzy zamknęli czołową szóstkę a więc Andrey Larkov oraz Maxim Vylegzhanin. W biegu wystartowało także trzech biało – czerwonych. Najlepiej zaprezentował się Maciej Staręga, który nawet na pierwszym pomiarze czasu był 15, jednak z każdym kilometrem słabł i ostatecznie ukończył zmagania na 69 pozycji ze stratą 3 minut i 39 sekund do zwycięzcy. Dominik Bury był 72 (strata 3:50.9), natomiast najsłabiej spisał się Mateusz Haratyk dobiegając na metę jako przedostatni zawodnik ze stratą 5:17.5 (88 pozycja). Liderem Pucharu Świata z kompletem punktów jest Alexander Bolshunov, wyprzedzając Norwegów Iversena oraz Klaebo.

WYNIKI 15 KILOMETRÓW STYLEM KLASYCZNYM MĘŻCZYZN

fot. Therese Johaug Facebook Official Site