Po tygodniowej przerwie wraca rywalizacja skoczków narciarskich w Pucharze Świata. Przypomnijmy, że ze względu na niekorzystne warunki i nieprzygotowanie skoczni włodarze FIS zdecydowali o odwołaniu całego weekendu rywalizacji w niemieckim Titisee – Neustadt. Kolejne konkursy odbędą się już w najbliższy weekend (14 – 16 grudnia) w szwajcarskim Engelbergu, gdzie odbędą się ostatnie konkursy najwyższej rangi przed Świętami Bożego Narodzenia. Na Gross – Titlis Schanze (HS 142) wystąpi sześciu naszych reprezentantów. 

Stefan Horngacher już przed tygodniem podjął decyzję dotyczącą składu kadry, która uda się do Engelbergu. Na Gross – Titlis Schanze wystąpi żelazna szóstka, czyli zawodnicy, którzy zdobywali już punkty Pucharu Świata w tym sezonie. Na starcie pojawią się zatem: Piotr Żyła, Kamil Stoch, Dawid Kubacki, Jakub Wolny, Stefan Hula i Maciej Kot. Nasi zawodnicy tygodniową przerwę wykorzystali na spokojne treningi i szlifowanie formy na Wielkiej Krokwi w Zakopanem.

Oprócz reprezentacji Polski składy ogłosiły jeszcze drużyny Niemiec oraz Słowenii. Trener Werner Schuster nie dokonał zmian względem  konkursów w Ruce oraz Niżnym Tagile i zdecydował, że w Engelbergu wystąpią: Stephan Leyhe, Karl Geiger, Andreas Wellinger, Markus Eisenbichler, Richard Freitag, David Siegel oraz Severin Freund. Zmiany natomiast nastąpiły w reprezentacji Słowenii. Do rywalizacji po kontuzji powraca Peter Prevc, który zastąpi Bora Pavlovcica.

Polacy znajdują się na prowadzeniu w Pucharze Narodów, przed Niemcami i Japonią. W czołowej trójce indywidualnie natomiast plasuje się dwóch naszych reprezentantów. Piotr Żyła zgromadził do tej pory 285 punktów i jest drugi, a tuż za nim znajduje się Kamil Stoch z dorobkiem 76 punktów. Liderem cyklu jest Japończyk Ryoyu Kobayashi (420 pkt).

Konkursy w Engelbergu zazwyczaj są szczęśliwe dla naszych reprezentantów ze względu na osiągane tam wyniki. Kamil Stoch siedmiokrotnie stawał tam na podium, a zwycięstwa w Szwajcarii odnosili również Adam Małysz i Jan Ziobro.

Miejmy nadzieję, że tym razem pogoda nie pokrzyżuje planów organizatorom. Na chwilę obecną prognozy są dość optymistyczne, ma utrzymywać się minusowa temperatura, a wiatr nie powinien przekraczać 2 m/s.

Skład Polski na PŚ w Engelbergu:

– Piotr Żyła

– Kamil Stoch

– Dawid Kubacki

– Jakub Wolny

– Stefan Hula

– Maciej Kot

Skład Niemiec na PŚ w Engelbergu:

– Stephan Leyhe

– Karl Geiger (

– Andreas Wellinger

– Markus Eisenbichler

– Richard Freitag

– David Siegel

– Severin Freund

Skład Słowenii na PŚ w Engelbergu (HS140):

– Timi Zajc

– Domen Prevc

– Anze Lanisek

– Jernej Damjan

– Zak Mogel

– Tomaz Naglic;

– Peter Prevc.

Program konkursów PŚ w Engelbergu:

14.12.2018 (piątek)
– 16:00 – oficjalny trening
– 18:00 – kwalifikacje
15.12.2018 (sobota)
– 15:00 – seria próbna
– 16:00 – pierwsza seria konkursowa16.12.2018 (niedziela)
– 12:45 – kwalifikacje
– 14:15 – pierwsza seria konkursowa