Solica Węgier, Budapeszt jest arena zmagań Mistrzostw Czterech Narodów, na których odbywa się rywalizacja o krajowe laury. Polscy łyżwiarze figurowi po pierwszym dniu zmagań zajmują czołowe lokaty. Na prowadzeniu znajduje się para taneczna Natalia Kaliszek i Maksym Spodyriev oraz solistka Ekaterina Kurakova, natomiast trzecie miejsce po programie krótkim zajmuje solista Ihor Reznichenko oraz po tańcu obowiązkowym Justyna Plutkowska i Jeremie Flemin.

Zaskoczyła szczególnie od tego roku reprezentująca Polskę Ekaterina Kurakova. Za program krótki otrzymała 57.76 punktu, co na ostatnich Mistrzostwach Europy w 2018 roku dało by jej szóste miejsce po pierwszej części rywalizacji. Wyprzedziła reprezentantkę Czech Eliskę Brezinovą oraz reprezentantkę Słowacji Silvie Hugec. Trzy pierwsze łyżwiarki mieszczą się w nieco ponad dwóch punktach, dlatego rywalizacja w programie dowolnym będzie niezwykle zacięta. Niespodzianką jest z pewnością dopiero siódme miejsce Nicole Rajicovej, która w minionym sezonie była szósta zawodniczką Mistrzostw Europy oraz czternastą na Igrzyskach Olimpijskich w Pjongczang. Słabiej spisała się także Węgierka Ivett Toth. Elżbieta Gabryszak na półmetku rywalizacji jest szósta z wynikiem 48.40. Na miejscu 10 znajduje się Magdalena Zawadzka, a tuż za nią Oliwia Rzepiel. Ekaterina Kurakova pojechała dobrze, nieco przekroczyła tylko czas swojego programu krótkiego, co kosztowało ją odjęciem punktu. Mimo to otrzymała najwyższą notę techniczną i za elementy artystyczne.

W programie krótkim Panów dwa poważne błędy przy dwóch skokach przekreśliły szansę na znakomity występ. Przy jednym z nich zanotował upadek i z notą 62.91, nieco lepszą niż podczas zawodów Warsaw Cup zajmuje trzecią pozycję, tracąc do lidera po programie krótkim Czecha Matyasa Belohradskyego tylko cztery i pół punktu. Na drugiej pozycji plasuje się rodak lidera Petr Kotlarik. Piąte miejsce zajmuje kolejny z reprezentantów Polski Krzysztof Gała, dwunasty jest Olgierd Febbi, natomiast tuż za nim Łukasz Kędzierski.

Bez niespodzianek przebiega rywalizacja par tanecznych. na prowadzeniu znajduje się nasz eksportowy duet Natalia Kaliszek oraz Maksym Spodyriev. Taniec obowiązkowy dał Polakom wynik 67.95 punktu. Na drugim miejscu plasują się Węgrzy Anna Yanovskaya i Adam Lukacs, a tuz za nimi kolejna polska para taneczna Justyna Plutkowska i Jeremie Flemin (56.06 punktu). W stolicy Węgier startuje także nasz trzeci duet taneczny Jenna Hertenstein i Damian Binkowski. Zajmują piąta pozycję z wynikiem 44.13 punktu.

WYNIKI MISTRZOSTW CZTERECH NARODÓW