W sobotę zakończyły się w Budapeszcie Mistrzostwa Czterech Narodów, które były równoczesnie Mistrzami Polski w łyżwiarstwie figurowym. Swój pierwszy mistrzowski tytuł w biało – czerwonych barwach w znakomitym stylu zdobyła Ekaterina Kurakova. Rywalizacja wśród solistów oraz par tanecznych przebiegała bez niespodzianek. Zwyciężyli Ihor Reznichenko oraz duet Natalia Kaliszek wraz z Maksymem Spodyrievem.

Po raz pierwszy od wielu, wielu lat mogliśmy z zachwytem ogladać przejazd złotej medalistki Mistrzostw Polski w rywalizacji solistek. Rosjanka w polskich barwach już w programie krótkim pokazała wysoką formę i pokonała rywalki zajmujące dobre miejsca w zawodach międzynarodowych jak chociażby Słowaczkę Nicolę Rajicovą, która była czternasta na ostatnich Igrzyskach Olimpiskich, a jeszcze lepiej poszło jej w Mistrzostwach Europy, gdzie wylądowała na szóstej pozycji. Tym razem jednak jedna z faworytek zakończyła zmagania dopiero na piątej pozycji, przegrywając nie tylko z Ekateriną Kurakovą, ale również z drugą Polką Elżbietą Gabryszak. Program dowolny należał do naszych solistek, a młoda zawodniczka urodzona w Rosji i mająca zaledwie 16 lat zaprezentowała przejazd na poziomie czołówki europejskiej, uzyskując wynik 121.04 punktu, a sumując dwa programy zdeklasowała rywalki pokonując drugą zawodniczkę o ponad 33 oczka. Srebry medal Mistrzostw Polski zdobyła druga w programie dowolnym Gabryszak, a w ogólnym rozrachunku Mistrzostw Czterech Narodów ukończyła zmagania na czwartym miejscu (138.45 punktu), przegrywając z Słowaczką Eliską Brezinową oraz Węgierką Ivett Toth. Brązowy medal przypadł Magdalenie Zawadzkiej (122.97 pkt.) co dało jest ostatecznie dziewiąta pozycję.

WYNIKI MP W ŁYŻWIARSTWIE FIGUROWYM W RYWALIZACJI SOLISTEK

Wśród solistów walkę o Mistrzostwo Polski i to bardzo zaciętą stworzyli Ihor Reznichenko oraz Krzysztof Gała. Ten drugi był nawet lepszy o 0.37 punktu w programie dowolnym, jednak przewaga Ihora po programie krótki była o wiele większa i pozwoliła najlepszemu obecnie polskiemu soliście zapewnić kolejny złoty medal krajowego czempionatu. W ostatecznej klasyfikacji Mistrzostw Czterech Narodów najlepi byli zawodnicy z Czech. Na pierwszym miejscu z wynikim powyżej 200 punktów znalazł się Matyas Belohradsky (207.91 pkt.), wygrywając zdecydowanie oba programy. Ponad 25 punktów za nim znalazł się jego rodak Petr Kotlarik. Ihor Reznichenko z rezultatem 176.61 uplasował się na najniższym stopniu podium, natomiast Krzysztof Gała (srebrny medalista MP) przegrał jeszcze z kolejnym czeskim solistą Danielem Mrazkiem i wylądował ostatecznie na piątej pozycji (173.45). Brązowy medal mistrzostw kraju w Budapeszcie zawisł na szyji kolejnego debiutanta w polskiej reprezentacji podczas MP seniorów z pochodzenia Włocha Olgierda Febbi. Dobrze pojechany program dowolny sprawił, że zawodnik mógł się cieszyć z pierwszego w naszym kraju sukcesu, który zapewnił sobie wynikiem 157.74 pkt.

WYNIKI MP W ŁYŻWIARSTWIE FIGUROWYM W RYWALIZACJI SOLISTÓW

Nie było niespodzianki w rywalizacji par tanecznych. Złoty medal Mistrzostw Polski oraz zwycięstwo w Mistrzostwach Czterech Narodów nanotował nasz eksportowy duet, który w tym sezonie jeździ niezwykle równo. Natalia Kaliszek i Maksym Spodyriev prowadzili już po tańcu obowiązkowym (rytmicznym) z przewagą trzech i pół punktu nad reprezentantami Węgier Anną Yanovskayą i Ádámem Lukacsem. Trzecie miejsce zajmowała kolejna polska para taneczna Justyna Plutkowska jadąca z Jeremie Fleminem. Kaliszek/Spodyriev byli także najlepsi w tańcu dowolnym, wygrywając o ponad dwa punkty z Węgrami, co dało pewne zwycięstwo w zawodach z wynikiem 171.12 punktu. Srebry medal MP zdobyła para Plutkowska/Flemin (146.36 pkt.), która w Mistrzostwach Czterech Narodów ukończyła rywalizację na trzeciej pozycji. Na piątej pozycji znaleźli się klubowi koledzy Mistrzów Polski seoznu 2018/2019 Jenna Hertenstein z Damianem Binkowskim, uzyskując ocenę za dwa programy w wysokości 112.96 punktu.

WYNIKI MP W ŁYŻWIARSTWIE FIGUROWYM W RYWALIZACJI PAR TANECZNYCH

Trzeba zaznaczyć szczególnie świetną postawę łyżwiarzy reprezentujących klub MKS Axel Toruń. Złote krązki wywalczył duet Natalia Kaliszek wraz z Maksymem Spodyrievem, brąz w parach tanecznych dołożyli jeszcze Jenna Hertenstein z Damianem Binkowskim. Złoto w rywalizacji solistek deklasując rywalki zdobyła także Ekaterina Kurakova, a brąz w rywalizacji solistów zapewnił sobie Olgierd Febbi.