Pierwszy konkurs na Schattenbergschanze, otwierający 67. cykl zawodów TCS zwycięsko zakończył się dla niewątpliwego faworyta Ryoyu Kobayashiego. Japończyk w pierwszej serii nie dał szans rywalom i pofrunął na odległość 138,5 metra. W drugiej serii Kobayashi bezpiecznie lądował na 126,5 metrze i (choć niewielką różnicą punktową 0,4) wyprzedził Markusa Eisenbichlera (129m). Na trzecim stopniu podium stanął Austriak Stefan Kraft. Tuż za podium znalazł się Andreas Stjernen. Najlepiej z Biało-Czerwonych spisał się ostatecznie Dawid Kubacki zajmując piątą pozycję.

Pierwsza, emocjonująca seria na Schattenbergschanze (HS137) rozgrywana systemem KO zakończyła się prowadzeniem niezaprzeczalnego faworyta tegorocznego TCS- Ryoyu Kobayashiego. Japończyk prezentuje absolutnie najwyższy poziom i dzięki temu odleciał rywalom na odległość 138,5 metra. Jest to najdłuższa próba na półmetku niedzielnych zawodów. Drugie miejsce należy do Markusa Eisenbichlera (133m). Na trzecim miejscu sklasyfikowany został Andreas Stjernen.

Po rywalizacji z Johannem Andre Forfangiem na czwartym miejscu zakończył serię pierwszą Piotr Żyła po dalekim skoku na 133 metr. Kamil Stoch został sklasyfikowany na dziewiątej pozycji (127m) a tuż za nim Dawid Kubacki (128,5m). Do serii finałowej awans uzyskało czterech Polaków. Stefan Hula i Aleksander Zniszczoł zajęli kolejno miejsca 42 i 43.

W gronie szczęśliwych przegranych znaleźli się Johann Andre Forfang, Richard Freitag, Peter Prevc, Killian Peier oraz Antti Aalto.

W ostatecznej klasyfikacji zawodów trzem Polakom przypadło w udziale miejsce w pierwszej dziesiątce. Dawid Kubacki zajął piąte miejsce (133,5m), tuż za nim, po skoku na 126,5 metra uplasował się Piotr Żyła.  Mimo dobrego skoku w drugiej serii (131m) Kamil Stoch ukończył zawody dopiero na ósmej pozycji. Ostatnim z Polaków, którzy prezentowali się w finałowej serii był Jakub Wolny. Skoczek poprawił swoją trzydziestą lokatę po pierwszej serii i ostatecznie w zawodach osiągnął 26. pozycję.

Zawody w Oberstdorfie rozgrywano z 8. belki startowej. Następny przystanek: Garmisch-Partenkirchen (HS142), gdzie corocznie 1 stycznia odbywają się kolejne zawody cyklu TCS.