Natalia Maliszewska zdobyła w holenderskim Dordrechcie złoty medal na dystansie 500 metrów, rozegranym w ramach Mistrzostw Europy w short tracku. Liderka Pucharu Świata nie pozostawiła rywalkom złudzeń i zdobyła pierwszy w historii złoty krążek na imprezie tej rangi. Pozostali reprezentanci Polski spisali się na miarę oczekiwań.

500 metrów kobiet

Natalia Maliszewska od początku swoich startów dominowała, wygrywając każdy bieg. Do ćwierćifinału awansowała także druga z naszych reprezentantek Nicol Mazur, jednak na tym etapie zakończyła swoje starty w Mistrzostwach Europy. Maliszewska szła natomiast jak burza będąc najszybsza zarówno w 1/4 finału jak i w półfinale. W biegu o medale zmierzyła się m.in. z wiceliderką Pucharu Świata i reprezentantką gospodarzy Larą van Ruijven, kolejną Holenderką Suzanne Schulting oraz Włoszką Martiną Valcepiną. Polka tuż po starcie zajęła drugą pozycję, kontrolując bieg. Później na dystansie po raz kolejny w tym sezonie wykorzystała swoją niezwykłą szybkość i przyśpieszenie, wyprzedziła swoje rywalki i nie oddała prowadzenia aż do mety. Van Ruijven popełniła duży błąd chcąc przedostać się na czołową pozycję i upadła, co pozbawiło ją medalu. Ostatecznie Maliszewska wyprzedziła na mecie Valcepinę i Schulting, co dało jej pierwszy w historii startów Polaków na mistrzostwach kontynentu złoty medal. Nicole Mazur sklasyfikowano na 18 pozycji.

500 metrów mężczyzn

W rywalizji mężczyzn do kolejnych biegów z eliminacji awansował tylko Mateusz Krzemiński, który uzyskał najlspzy czas z zawodników, którzy zajęli trzecie pozycje w swoich biegach. Już po pierwszym swoim starcie z dalszej rywalizacji odpadł Rafał Anikej (trzecie miejsce w swoim biegu). W ćwierćfinale Krzemiński niestety zostal ukarany przez sędziów i nie był sklasyfikowany. Rywalizację zdominowali Węgrzy a dokładniej Shaoang oraz Shaolin Sandor Liu, którzy zdobyli odpowiednio złoty i srebrny medal. Na najniższym stopniu podium znalazł się Rosjanin Pavel Sitnikov. Ostetecznie Krzemiński zajął 20, a Anikej 28 miejsce.

1000 metrów kobiet

Natalia Maliszewska rozpoczęła swoje starty na tym dystansie od drugiej pozycji w biegu eliminacyjnym, co dało jej awans do kolejnego etapu. Mazur niestety nie powtórzyła wyczynu koleżanki z kadry i w ćwierćfinale oglądaliśmy tylko jedną Polkę. Maliszewskiej nie udało się jednak przebić do półfinału i została sklasyfikowana ostatecznie na 13 pozycji. Nicole Mazur ukończyła zmagania na 25 pozycji. Zwyciężyła  Rosjanka Sofia Prosvirnova, wyprzedzając reprezentantkę Francji Tifany Huot Marchant oraz Brytyjkę Elise Christie.

1000 metrów mężczyzn

W rywalizacji mężczyzn na dystansie jednego kilometra złoty medal wywalczył  Rosjanin Semen Elistratov, pokonując na finiszu Węgra Shaolin Sandora Liu oraz swojego rodaka Denisa Ayrapetyana. Mateusz Krzeminski awansował do ćwierfinału i ostatecznie został sklasyfikowany na 16 pozycji. Dopiero czterdziesty był Rafał Anikej.

1500 metrów kobiet

Bardzo dobrze w rywalizacji na 1500 metrów spisała się Natalia Maliszewska, która pewnie wygrywając ćwierćfinał awansowała do kolejnego etapu. Sztuka ta, mimo zajęcia czwartego miejsca w 1/4 finału udała się również Nicol Mazur, dla której przepustką do półfiinału okazał się dobry czas. W kolejnym etapie nie bylo już tak dobrze. Mazur w swoim biegu była siódma, a dwa oczka wyżej znalazła się Maliszewska, co dało jej awans do finału B. W nim była piąta, co w ostatecznym rozrachunko pozwoliło zająć 12 pozycję. Mazur ukończyła zmagania siedem pozycji niżej. Złoto wywalczyła Suzanne Schulting. Holenderka pokonała Elise Christie oraz Sofię Prosvirnovą.

1500 metrów mężczyzn

Najszybszy na tym dystansie okazał się Shaolin Sandol Liu, pokonując Shaoang Liu oraz Semena Elistratova. Mateusz Krzemiński oraz Rafał Anikej nie awansowali do półfinału i ostatecznie zostali sklasyfikowani odpowiednio na 33 oraz 37 miejscu.

Sztafety

Męska sztafeta na dystansie 5000 metrów przebiegła pod dyktando Węgrów, którzy pokonali nieznacznie Holendrów. Z większą stratą brazowy medal wywalczyli Rosjanie. Polacy nie zostali sklasyfikowani. Nasze reprezentantki awansowały do półfinału (sztafeta rozgrywana na dystansie 3000 metrów), ale w nim nie ukończyły rywalizacji i ostatecznie uplasował się na ósmej pozycji. Zwyciężyły Holenderki, przed Rosjankami i Węgierkami.

SUPERFINAŁY

W superfinale wystartowało dziesięciu zawodników oraz osiem zawodniczek, którzy zdobyli najlepsze pozycje na dystansach 500, 1000  oraz 1500 metrów. Natalia Maliszewska w biegu na 3000 metrów zamknęła stawkę zawodniczek. Zwyciężyła dość wyraźnie Suzanne Schulting. Holenderka pokonała o ponad sekundę Hanne Desmet z Belgii. Na najniższym stopniu podium stanęła Brytyjka Elise Christie. Wśród mężczyzn również na dystansie 3000 metrów najszybszym okazał się Włoch Yuri Confortola, wyprzedzając reprezentsnta Izraela Vladislava Bykanova oraz Węgra Shaoanga Liu.